Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bold curves craft a deep silhouette for the Jules swivel chair, with a back that sweeps around to embrace the seat. Comfort is clearly defined with a deep seat cushion and plush back pillow. The sleek profile updates classic style for modern living with a smooth swivel base.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22.50 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 25.00 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 28.58 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1665-CS2 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1665-002 |
| Fabric Shown | 1665-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P1822S |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 38.50 |
| Product Name Search | Jules Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 19.00 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Qty On Hand | 2 |
Reviews
There are no reviews yet.