Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Strata cocktail table features a fancy face gallery top crafted from white oak veneers in a Cerused Charcoal finish. Completing the minimalist look is a base crafted from solid and cast aluminum in a Textured Graphite finish. Contemporary and rustic, this piece delivers functionality with chic, modern appeal.
Product Details
| Cubes | 14.89 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 384 Textured Graphite and WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Overall Product Height | 16.25 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 77.0 |
| Total Shipping Weight | 77.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Designed to nest under 382-030 cocktail table | Yes |
| Fancy face wood top of white oak veneers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Solid and cast aluminum base in Textured Graphite finish | Yes |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 16.25 in (41.27 cm) |
| Qty On Hand | 38 |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.