Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Featuring a soft-knit light gray sock weave wrapped around an aluminum frame, the Hollis arm chair offers luxurious comfort and modern appeal with an organic touch. The barrel-shaped seat rests on delicate splayed and tapered legs. A comfortable cushion and back pillow are soft and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 30 in and 76.2 cm |
|---|---|
| Com | 4.25 |
| Cubes | 14.38 |
| Fabric | B066-020 |
| Fabric Shown | B066-020 |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 36.75 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.19 in and 46.2 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 40.2 |
| Total Shipping Weight | 40.2 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| “Sock” upholstery material and back pillow in Light Gray | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Aluminum upper frame and steel lower frame | Yes |
| Clear Powder-Coat finish | Yes |
| Qty On Hand | |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 36.75 in (93.34 cm) |
| Width | 26.25 in (66.67 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.