Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars chair, complementing the wide track arms and bold silhouette. A plush, deep seat and a box-edge bordered back pillow craft a comfort destination on four wide block wooden feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Ba | 26.50 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 10.4 |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | B1262A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 46.25 |
| Product Name Search | Lars Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 20.50 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| Track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Textured wood block feet | Yes |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |
Reviews
There are no reviews yet.