Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Aline swivel chair is designed with a classic barrel back and modernized with sleeker lines, curved arms and luxurious seating. The smooth swivel allows for directional flexibility in any room. The embracing design creates a comfortable seat that’s timeless and elegant.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 4.4 |
| Cubes | 17.17 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1695-002 |
| Fabric Shown | 1695-002 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Modern barrel chair | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Track arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Qty On Hand | |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Featuredwaysku | B6923SA |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.