Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cameron leather sofa invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillows boast deep 4-inch boxing on the sides. And a slightly reclined back panel provides a relaxing style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.50 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 79.50 in and 201.93 cm |
| Col | 195.8 |
| Cubes | 70.1 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 296-233 |
| Leather Shown | 296-233 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 26.25 |
| Overall Product Width | 97.25 |
| Product Name Search | Cameron Leather Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 79.5 in and 201.93 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Oversized roll arms | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Roll-top back pillows | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Website Material | Leather |
Reviews
There are no reviews yet.