Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An aerodynamic sweep of German silver sets the Miles leather swivel chair apart. Embossed in a croc pattern, the silver back is complemented by the swivel base that offers a smooth 360-degree turn. Soft leather creates a balance of comfort and style in a tightly upholstered look.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 20.5 in and 52.07 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Col | 36.2 |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Depth | 35 in (88.9 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| German Silver finish only | Yes |
| Modern barrel chair | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Qty On Hand | 44 |
Reviews
There are no reviews yet.