Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Luxurious and chic, the Prague chair 1/2 has a wide, low-profile frame that achieves a grounded, modern look. A sumptuous spring down cushion and fiber back pillow offer enduring comfort. At the base, an exposed wood band draws attention to the clean, linear design of this elegant piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 28 in and 71.12 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 12.3 |
| Cubes | 46.6 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 51.5 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 28 in and 71.12 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.