Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Lines and curves are perfectly balanced on the Nico swivel chair. Deep biscuit tufting offers incredible comfort, while a unique wooden swivel base provides a smooth rotation. Available only in the fabric shown.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Created | 10/23/2024 |
| Cubes | 27.3 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 2464-002 |
| Fabric Shown | 2464-002 |
| Finish Shown | WDF – 650 Roz- Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 30.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.25 in and 53.98 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Biscuit tufting | Yes |
| Modern style | Yes |
| Frame only available in fabric as shown | Yes |
| Tight back | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Base finish can be customized | Yes |
| Depth | 33.25 in (84.45 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 30.25 in (76.84 cm) |
| Qty On Hand | 35 |
| $modifiedat | 20241023054649 |
Reviews
There are no reviews yet.