Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Fully upholstered from top to bottom, the Mily chair brings a soft touch to the luxe living space. The modern design features a low-profile back and recessed track arms. Sumptuous feather down cushioning offers luxurious comfort, while the combination of natural fabric and relaxed tailoring presents a serene, sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 25.5 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with special contrast stitching |
| Com | 9.9 |
| Cubes | 27.14 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P1292A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Product Name Search | Mily Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Upholstered feet | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.