Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An exaggerated “C” shape marks the Arlo chair, giving it a modern flair while retaining the signature Bernhardt comfort. Inspired by midcentury design, the seat features deep channels and tight upholstery that rests on a metal base in Textured Graphite finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 28.36 |
|---|---|
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Overall Product Height | 31.75 |
| Overall Product Width | 25.50 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 20.00 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Modern style | Yes |
| Metal frame | Yes |
| Tight back | Yes |
| Website Material | Leather |
| Depth | 29.00 in (73.66 cm) |
| Height | 31.75 in (80.64 cm) |
| Width | 25.50 in (64.77 cm) |
| Qty On Hand | 48 |
Reviews
There are no reviews yet.