Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Noel chair is ultra-comfortable in feel and stylish and modern in appearance. Track arms, tapered legs and an exposed wood frame update the traditional club chair design. Stitched detailing along the outside of the frame adds the perfect, tailored touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 27.25 in and 69.22 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Col | 107.7 |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 7322LO |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 296-011 |
| Leather Shown | 296-011 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.25 |
| Overall Product Width | 41 |
| Product Name Search | Noel Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25.75 in and 65.41 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 27.25 in and 69.22 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Qty On Hand | 91 |
Reviews
There are no reviews yet.