Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Combining natural fabrics, relaxed tailoring and sumptuous cushioning, the Grace chair offers a luxurious seating experience. A luxe feather down cushion and loose fiber back pillow provide unmatched comfort. Sloped square arms cut a graceful profile with contemporary appeal. A key feature of this tasteful and appealing chair is the skirt, which helps to soften an interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 8.9 |
| Cubes | 36.28 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P4912A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Product Name Search | Grace Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Hidden feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.