Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Crafted from cast aluminum, the Benson round chairside table features a vintage brass finish that offers warmth, texture and a hint of glamour. A round gallery top connects to a pedestal base reminiscent of the mid-century tulip table. The design is simple and modern, but the vibe is antique and luxurious. With its subtle elegance, this accent table serves as a handsome companion to sofas and chairs.
Product Details
| Cubes | 15.43 |
|---|---|
| Overall Product Height | 22.00 |
| Overall Product Width | 27.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 67.0 |
| Total Shipping Weight | 67.0 |
| Website Material | Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast aluminum in Vintage Brass finish | Yes |
| Depth | 27.75 in (70.48 cm) |
| Height | 22.00 in (55.88 cm) |
| Width | 27.75 in (70.48 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
Reviews
There are no reviews yet.