Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Featuring a barrel back and track arms, the Palazzo swivel chair puts a modern spin on a traditional form, delivering an eclectic feel. Buttonless tufting and nailhead trim create a sophisticated look. The curved shape provides luxurious support and softens the flow of a room.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 29.5 in and 74.93 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.9 |
| Cubes | 22 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 5558-000 |
| Fabric Shown | 5558-000 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 31.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Buttonless tufted exterior | Yes |
| Modern barrel chair | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Featuredwaysku | B2122SA |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 31.5 in (80.01 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.