Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Elegantly blending contemporary and casual style, the Landry leather swivel chair has a concealed base for comfortable lounging in any direction. A loose back pillow and beautiful upholstery finish the look to create an inviting air.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 22.5 in and 57.15 cm |
| Back Pillow | (1) Box-edge weltless border |
| Col | 83.2 |
| Cubes | 28.36 |
| Featuredwaysku | 853SLO |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 30.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Seat Width | 22.5 in and 57.15 cm |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Depth | 36 in (91.44 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 30.5 in (77.47 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.