Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A contemporary take on a classic wingback, the Oliver swivel chair has a graceful round form paired with exquisite upholstery. The sweeping curves create a chic silhouette for modern living. A smooth swivel mechanism allows for a 360-degree view.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Cubes | 24.06 |
| Fabric | 1000-002 |
| Fabric Shown | 1000-002 |
| Overall Product Width | 29.75 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.75 in and 55.24 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Com | 3.8 |
| Motion Type | Swivel |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 29 in (73.66 cm) |
| Height | 33.5 in (85.09 cm) |
| Width | 29.75 in (75.56 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.