Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Updating a classic design with contemporary touches, the Pascal leather wing chair offers a cozy, traditional vibe perfect for today. Elegant in its simplicity, it features graceful lines and a streamlined look. An exposed wood base with sleek tapered legs gives it a definite modern bent. A plush down cushion and lumbar pillow offer luxurious comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 75 |
| Cubes | 46.76 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 46.5 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Rooms | Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0013.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Leather |
| Throw pillow included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Depth | 37 in (93.98 cm) |
| Height | 46.5 in (118.11 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 20 |
Reviews
There are no reviews yet.