Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers an eclectic array of artistic tables with a distinctly modern styling. A unique mix of materials gives the Arctic end table its unique character. Pristinely crafted from solid acrylic with a cast wood grain pattern, the table top resembles a glistening block of ice. A polished stainless steel base contributes to the sleek, simple geometry of the design. With its contrasting textures and elegant shimmer, this table makes an unforgettable statement.
Product Details
| Cubes | 14.11 |
|---|---|
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 62.0 |
| Total Shipping Weight | 62.0 |
| Website Material | Acrylic and Metal |
| Solid acrylic top with cast wood grain pattern | Yes |
| Polished stainless steel base and stretchers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Product Video Thumbnail | http://images.salsify.com/image/upload/s–_-JLx-ha–/euccrw73c99b4ykgk2va.jpg |
| Depth | 24 in (60.96 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.