Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Sabrina chair joins the elegant appeal of a wingback chair with the cozy comfort of casual seating. Graceful lines are the hallmarks of this piece, accentuated by welt trim. Wide base pleats extend to the floor for a clean, relaxed look. A spring down cushion invites relaxation, while a hidden swivel base accommodates multiple focal points in a room.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 8.8 |
| Cubes | 35.02 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1068-002 |
| Fabric Shown | 1068-002 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 34 in (86.36 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Transitional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.