Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Equinox console table is a study in modern lines and symmetry. Drawing influence from Bauhaus design, it features a rectangular top, bottom shelf and open center. Cast aluminum surfaces in nickel finish rest upon a black iron frame for a chic industrial look.
Product Details
| Cubes | 24.41 |
|---|---|
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 70 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 94.0 |
| Total Shipping Weight | 94.0 |
| Website Material | Metal |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Cast Aluminum top and shelf in Nickel finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Iron frame | Yes |
| Depth | 12 in (30.48 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 70 in (177.8 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
Reviews
There are no reviews yet.