Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sophisticated European style meets casual elegance. With a wide, deep seat and superior plush cushioning, the Joli chair and a half offers unprecedented comfort. Stylish and luxurious, this piece combines natural fabrics with relaxed tailoring. Sloped arms with flange form graceful, contemporary lines, while tapered wooden feet anchor the modern look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 32.5 in and 82.55 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with flange |
| Com | 15.3 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P4813A |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 40 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 32.5 in and 82.55 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
| Flanged-edge arm | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped wood feet | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.