Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
This smaller version of our Germain Sofa provides the same rich look at a size to fit any room. Use it with a matching chair and ottoman or alongside our sofa in larger spaces. Its thick cushions and sloped arms bring attractive comfort that works beautifully with most furniture styles. Wide wood legs support the sturdy frame, ensuring a comfortable place to lounge.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 54 in and 137.16 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 72.92 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1416-C65 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1416-002 |
| Fabric Shown | 1416-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 66 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 54 in and 137.16 cm |
| Shipping Weight | 190.0 |
| Total Shipping Weight | 190.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood legs. | Yes |
| Two throw pillows. | Yes |
| Multiple cushions. | Yes |
| Square arms. | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Optionlink | B2665, B2665P, B2665PY and B2665Y |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 66 in (167.64 cm) |
| Qty On Hand | 2 |
Reviews
There are no reviews yet.