Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
“X” marks the spot and adds a tailored style to the Vaughn swivel chair. The unique stitched detailing marks the edges of the track arms, giving the transitional design a polished aspect. This chair has a smooth swivel base that combines movement with comfort.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 41.50 |
| Product Name Search | Vaughn Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Shipping Weight | 128.0 |
| Total Shipping Weight | 128.0 |
| Website Material | Fabric |
| Swivel base | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Com | 9 |
Reviews
There are no reviews yet.