Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Designed lower and deeper, the Noel chair is ultra-comfortable in feel, stylish and modern in appearance. Plush cushions and soft, textural upholstery enhance the luxury. Track arms, tapered legs and an exposed wooden frame form clean, contemporary lines in this chic design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 26.5 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 8.8 |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P7322A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 40 |
| Product Name Search | Noel Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Qty On Hand | 91 |
Reviews
There are no reviews yet.