Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by mid-century modern design, the Avenue cocktail table presents a clean geometric form with minimal ornamentation. A cerused greige finish on the quartered oak veneers is aesthetically calming while maintaining a high level of sophistication. Providing contrast, the two soft-closing drawers feature maple veneers in a lacquered white finish. Simple and sleek with generous room for storage, this table is not only stylish, but functional.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.65 |
|---|---|
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 49.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 154.0 |
| Total Shipping Weight | 154.0 |
| Website Material | Wood |
| Two soft-close drawers with drawer fronts in Lacquered White finish. Hardware of lucite and Polished stainless steel | Yes |
| Table case in Cerused Greige finish. | Yes |
| Casters | Yes |
| Qty On Hand | 6 |
| Depth | 29.44 in (74.78 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 49.25 in (125.09 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.