Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Wonderfully versatile, the Andie armless chair is a modern and comfortable accent. Perfect as an addition to a conversation area, this contemporary chair has supportive sinuous spring construction and luxe feather-down cushions. Its clean lines blend seamlessly with existing furnishings or as part of the Andie sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 30 in and 76.2 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 8.1 |
| Cubes | 33.42 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Marketing Labels | Andie Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N8401, N8432, N8437, N8438, N8441 and N8442 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Web8eIXn–/d3pcnjdwvofluq5hmzhk.pdf |
| Seat Width | 30 in and 76.2 cm |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.