Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Old Hollywood glamour finds a new modern form in the Ava left arm sofa. Sinuous curves flow in a serpentine form on the base, while the low back curves around one side. The design is a perfect balance of tailoring and haute couture.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.00 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 79.17 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Featuredwaysku | B2738A |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 92.75 |
| Product Type | Left Arm Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 29.00 in and 73.66 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 11.4 |
| Depth | 42.50 in (107.95 cm) |
| Height | 30.25 in (76.84 cm) |
| Width | 92.75 in (235.59 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.