Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Bliss corner chair offers a deep seat and back that are crafted with relaxation in mind. Part of the Plush collection of incredibly comfortable seating, this corner chair can stand alone or be used as part of the Bliss sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Tight back |
|---|---|
| Com | 6.4 |
| Cubes | 30.63 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7432A |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 39.5 |
| Product Name Search | Bliss Fabric Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P7430, P7431, P7435Y, P7436Y, P7441Y and P7442Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–cG4mD00d–/frrp50u3xeb6l2iffewg.pdf |
| Marketing Labels | Bliss Sectional Tear Pad.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.