Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Vista corner chair is marked by gentle curves and stitched detailing. Lines are softened and the upholstery is plushly designed for maximum comfort. For use with the Vista fabric sectional, but this piece can also stand alone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
|---|---|
| Companion Skus | P4000A, P4030A, P4031A, P4035A and P4036A |
| Created | 4/23/2025 |
| Cubes | 27.56 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1690-S32 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1690-221 |
| Fabric Shown | 1690-221 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P4032 and P4032Y |
| Product Name Search | Vista Fabric Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 88.0 |
| Total Shipping Weight | 88.0 |
| Website Material | Fabric |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 25 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 26 |
Reviews
There are no reviews yet.