Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Modern organic style takes shape on the Kateri accent table. A drum-like profile in carbonized suar wood is marked in distinctive style with four irregular arches. The table is finished in Smoked Truffle for a stunning, natural design.
Product Details
| Cubes | 9.14 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle |
| Overall Product Height | 16.50 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 102.5 |
| Total Shipping Weight | 102.5 |
| Website Material | Wood |
| Carbonized suar wood in Smoked Truffle finish | Yes |
| Irregular, arched cutouts form four legs | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 21 in (53.34 cm) |
| Height | 16.50 in (41.91 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
| Width | 21 in (53.34 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.