Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Dawkins right arm chaise offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features a wide track arm and tapered block feet, available in a variety of wood finishes. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated chaise the perfect place to lounge in style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 13 |
| Cubes | 50.13 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P9237A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Dawkins Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 36.5 |
| Product Name Search | Dawkins Fabric Right Arm Chaise |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 49.5 in and 125.73 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P9230, P9231, P9232, P9238, P9241 and P9242 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8ncx2_KU–/irowcv38181belfpfgrr.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.