Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Gio armless power motion chair showcases sinuous curves and a channeled upholstery design that gives it a modern comfort story. Using hidden controls on the side, the footrest smoothly lifts into a full recline while a headrest pops up from the top. Part of the Gio motion sectional, this chair is not a standalone design.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
|---|---|
| Companion Skus | B132RO, B136RO and B155RO |
| Cubes | 29.77 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1501-002 |
| Fabric Shown | 1501-002 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 33 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Armless Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 104.1 |
| Total Shipping Weight | 104.1 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | 16 |
Reviews
There are no reviews yet.