Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tarleton chair and a half offers expansive comfort in a graceful rounded design with a relaxed profile. Low rolled arms feature pleating at the curve, showcasing the richness of the upholstery. Turned legs complete the elegant look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 37.5 in and 95.25 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 12.9 |
| Cubes | 62.01 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2015 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | B4263G |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 54.5 |
| Product Name Search | Tarleton Fabric Chair 1/2 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Width | 37.5 in and 95.25 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Low rolled arm | Yes |
| Turned feet | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.