Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Helena chaise’s oversized track arm, low profile, and brushed stainless steel feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the chaise offers luxe feather-down cushions for the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 16 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 43.5 |
| Product Name Search | Helena Fabric Right Arm Chaise |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 77.5 in and 196.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Brushed Stainless Steel finish only | Yes |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | N5120, N5130, N5131, N5132, N5138, N5140, N5141 and N5142 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ctWGe4gO–/oz2kggjl9fagidj1xnyp.pdf |
| Marketing Labels | Helena N51 Sectional – Metal Foot.pdf |
| Qty On Hand | 467 |
Reviews
There are no reviews yet.