Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Silvius cocktail table joins natural shapes with modern materials in an eye-catching design. A cast tree stump base supports a tempered glass top with an eased edge. A bright white finish reveals the character and beauty of the wood. The unique, organic design of this artistic table engages from every angle.
Product Details
| Cubes | 28.24 |
|---|---|
| Kitted Skus | 386017, 386017G |
| Overall Product Height | 16.63 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Shown | 386017 Silvius Cocktail Table Base and 386017G Silvius Cocktail Table Top |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 197.0 |
| Total Shipping Weight | 197.0 |
| Website Material | Glass and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Tempered Starfire 1/2″ thick glass top with eased edge | Yes |
| Cast tree-stump table base | Yes |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 16.63 in (42.24 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
Reviews
There are no reviews yet.