Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Kelsey armless chair is crafted for luxury and style. The linear design features block feet for a clean, contemporary look. A plush down cushion and fiber back pillow soften the lines, promising unprecedented comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Com | 9.1 |
| Created | 10/12/2023 |
| Cubes | 97.78 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1066-011 |
| Fabric Shown | 1066-011 |
| Marketing Labels | Kelsey Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Armless Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 30 in and 76.2 cm |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N9632, N9637, N9638, N9640, N9641, N9642, N9693 and N9694 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tpfHZ5T6–/l58b3g4zupit37dqrug6.pdf |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Designed as a component of the Kelsey fabric sectional, this frame can also be used as a stand-alone piece on request | Yes |
| Transitional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.