Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Lushly rounded arms and a softly curved frame make a bold comfort statement in the Rylan right arm chair. The back is tightly upholstered for the perfect support, while the deep seat invites an extended stay. The chair can stand alone or be a part of the Rylan sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.00 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Com | 8.8 |
| Cubes | 35.24 |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 5572-000 |
| Fabric Shown | 5572-000 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Rylan Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Overall Product Width | 47.50 |
| Product Name Search | Rylan Fabric Right Arm Chair |
| Product Type | Right Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 15.50 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Companion Skus | N4530, N4532 and N4536 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–jX2lZeyt–/dujqa9ah7o6uymhbbi1j.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.