Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Designed to make a statement, the Gemma swivel chair is beautifully upholstered in luxe feather down for an inviting look. Modern arms create a solid back all the way around, while the entire design rests on a smooth swivel base for 360 degree seating.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 25.5 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Knife-edge without welt |
| Com | 7.7 |
| Cubes | 26.91 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1321-010 |
| Fabric Shown | 1321-010 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Qty On Hand | |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Depth | 34 in (86.36 cm) |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.