Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars corner chair, complementing the bold silhouette. A plushly deep seat and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. This chair is part of the Lars sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 31.35 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.00 |
| Overall Product Width | 39.50 |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Leather |
| Back Pillow | (2) Box-edge border with topstitch |
| Companion Skus | 1230LO, 1235LO, 1236LO, 1241LO and 1242LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
| Depth | 39.50 in (100.33 cm) |
| Height | 28.00 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
| Width | 39.50 in (100.33 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.