Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars left arm loveseat, complementing the wide track arm and bold silhouette. Plushly deep seat cushions and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. Four wide block feet take a stance in textured wood. This loveseat is part of the Lars sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.00 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Cubes | 54.69 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 28.00 |
| Overall Product Width | 71.00 |
| Product Name Search | Lars Leather Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 148.0 |
| Total Shipping Weight | 148.0 |
| Website Material | Leather |
| Back Pillow | (2) Box-edge border with topstitch |
| Companion Skus | 1230LO, 1232LO, 1235LO, 1236LO and 1241LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 14 |
Reviews
There are no reviews yet.