Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Billings 6-piece power motion sectional features an updated classic club seating design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the sectional a unique look. Smooth power motion reclines the seats while headrests pop up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Companion Skus | 8355RO |
|---|---|
| Kitted Skus | 8330RO, 8330RO, 8330RO, 8335RO, 8336RO, 8360RO |
| Leather | 369-200 |
| Leather Shown | 369-200 |
| Pieces Shown | 8330RO Billings Armless Power Motion Chair, 8335RO Billings Right Arm Power Motion Chair, 8336RO Billings Left Arm Power Motion Chair and 8360RO Billings Wedge |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | 8330RO, 8335RO, 8336RO and 8360RO |
| Shipping Weight | 976.0 |
| Total Shipping Weight | 976.0 |
| Power footrest | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Website Material | Leather |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 154 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
| Cubes | 190.96 |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Depth | 122.5 in (311.15 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3B1MwJR—/mkzd5hv0rcd163zlii0e.pdf |
| Marketing Labels | Living_Billings Leather PM Sectional.pdf |
| Width | 154 in (391.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.