Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The low-profile arms on the Rollins chair add a shapely modern touch but also act to enhance the loft of the Plush cushion, back pillow and curated throw pillow. The result is an incredibly comfortable seat with an alluring style all its own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 28.25 in and 71.75 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 10.5 |
| Cubes | 36.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P7102A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 38 |
| Product Name Search | Rollins Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 28.25 in and 71.75 cm |
| Shaped track arm | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Qty On Hand | 10 |
Reviews
There are no reviews yet.