Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A generous silhouette defines the comfort statement of the Moretti armless chair. The back curves, offering a plush profile. A deep seat cushion and back pillow craft a luxe style. This chair can be used alone or as part of the Moretti sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 8.7 |
|---|---|
| Cubes | 29.68 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Marketing Labels | Moretti Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.00 |
| Overall Product Width | 33.50 |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.50 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (1) Knife-edge weltless with topstitch |
| Companion Skus | N1441, N1442 and N1460 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Af-BWver–/dsppdtyt758irtplyex4.pdf |
| Depth | 41.25 in (104.78 cm) |
| Height | 31.00 in (78.74 cm) |
| Width | 33.50 in (85.09 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.