Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Casual comfort meets cool modern style in the Nest corner chair. Deep, luxurious seating and a sumptuous down cushion beckon. Clean lines create a distinctly modern silhouette, while stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
|---|---|
| Cubes | 34.71 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1301-C32 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1301-010 |
| Fabric Shown | 1301-010 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 38.5 |
| Product Name Search | Nest Fabric Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3300A, P3330A, P3337A, P3338A, P3341A and P3342A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Optionlink | P3332 and P3332Y |
| Qty On Hand | |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.