Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Casual comfort meets cool modern style in the Nest sectional. The corner chair component offers deep, luxurious leather seating and relaxation, while stitched flanged edges add a subtle nuance. Clean lines create a distinctly modern silhouette. This corner chair is not designed to be used as a stand-alone item.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
|---|---|
| Companion Skus | 3300L, 3330L, 3337LY, 3338LY, 3341LY and 3342LY |
| Cubes | 34.71 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29.50 |
| Overall Product Width | 39.00 |
| Product Type | Corner Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.75 in and 60.33 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Leather |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 29.50 in (74.93 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–5fnhbI6h–/w5hmtnytj8xaidleka48.pdf |
| Marketing Labels | Living_Nest Leather Sectional.pdf |
| Width | 39.00 in (99.06 cm) |
| Flange detail | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Not designed to be used as a stand-alone item | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.