Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura right arm loveseat. The arm gently swoops from a tall back and then takes a straight line to the floor. Two deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort. This loveseat is part of the Ventura sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.50 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 16.2 |
| Cubes | 63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P3541A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.50 |
| Overall Product Width | 67.25 |
| Product Name Search | Ventura Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 115.0 |
| Total Shipping Weight | 115.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3530, P3532Y, P3535Y, P3536Y, P3537Y, P3538Y, P3540 and P3542Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
Reviews
There are no reviews yet.