Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Vista right arm chair is marked by a gently curved arm and stitched detailing that drapes over the side. Lines are softened and the upholstery is plushly designed for maximum comfort. For use with the Vista fabric sectional, this chair may also stand alone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.75 in and 62.87 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Companion Skus | P4000, P4030, P4031, P4032 and P4036 |
| Cubes | 34.78 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P4035A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 25.00 |
| Overall Product Width | 49.00 |
| Product Name Search | Vista Fabric Right Arm Chair |
| Product Type | Right Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 106.0 |
| Total Shipping Weight | 106.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 11.3 |
Reviews
There are no reviews yet.