Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura leather left arm loveseat. The arm gently swoops from a tall back and then takes a straight line to the floor. Two deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort. This loveseat is part of the Ventura sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Col | 149.80 |
| Cubes | 63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 3542LO |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Ventura Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 67.25 |
| Product Name Search | Ventura Leather Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 114.0 |
| Total Shipping Weight | 114.0 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 3530L, 3532L and 3541L |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Hd0e5XpI–/wwugzump90ercdl7p2bf.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.