Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura leather right arm loveseat. The arm gently swoops from a tall back and then takes a straight line to the floor. Two deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort. This loveseat is part of the Ventura sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 764 Java |
| Leather | 296-022 |
| Leather Shown | 296-022 |
| Marketing Labels | Ventura Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 67.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Ventura Leather Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 148.15 |
| Total Shipping Weight | 148.15 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 3530LO, 3532LO and 3542LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Hd0e5XpI–/wwugzump90ercdl7p2bf.pdf |
| Optionlink | 3541L and 3541LY |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.